Gott Nytt År!
Gott Nytt År önskar jag er alla. Jag hoppas att 2017 blir det år då alla era önskningar slår in.

Alla foton är privata och tillhör mig om inget annat anges.
Mia - Din Disneyexpert
Välkommen till Sveriges största Disneyblogg!
Jag kan det mesta om de olika temaparkerna runt om i världen, framförallt Disneyland Resort Paris i Frankrike och Walt Disney World i Florida.. Jag kan också det mesta om Disney Cruise Line som är vår favorit när det gäller semestrar..
Jag älskar att hjälpa andra att planera sina Disneysemestrar.
Vill du komma i kontakt med mig, eller har några frågor så maila mig gärna:
disneysemester@gmail.com
Gott Nytt År önskar jag er alla. Jag hoppas att 2017 blir det år då alla era önskningar slår in.
Alla foton är privata och tillhör mig om inget annat anges.
Mia - Din Disneyexpert
På området finns flera bra restauranger, några enklare med sallader, hamburgare etc och två lite finare restauranger; en bufférestaurang, Makahiki, där man kan boka in sig och och träffa Disney-karaktärer och en lyxig restaurang, ’Ama ’Ama, där man äter utomhus med utsikt mot havet och förstås gärna med solnedgången i bakgrunden. ’Ama ’Ama åt vi på två gånger – en ganska dyr restaurang med svenska mått, men Hawaii är dyrt. Maten var dock fantastisk – vi åt bl a en trerätters med 4 olika förrätter, Châteaubriand som var helt otroligt tillagad och 2 olika efterrätter. Priset låg på runt 130-140 USD (för två pers) och till det kommer vin (om man gillar det) och skatt (som på Hawaii ligger på runt 4-5 %). Dessutom bör man betala dricks på 18-20 % så billigt blir det inte. Det går dock att hålla igen på matkontot. Vi åt alltid frukost på rummet och åt även vissa luncher på rummet eller med egna gjorda smörgåsar vid poolen. I o m att vi hade hyrbil så kunde vi lätt köpa med oss det vi behövde från en stor livsmedelsbutik, Target, som låg c:a 10 minuter bort med bil.
Mitt emot Aulani ligger också ett litet område med restauranger och butiker och där åt vi också några kvällar. En favoritrestaurang var MonkeyPod som vid Happy Hour serverade supergoda gourmetpizzor för 9 USD. Där lyssnade vi också på duktiga lokala trubadurer som förhöjde matupplevelsen.
Utsikt från Ama Ama
Helena och hennes man
alla bilder är privata och tillhör Helena SW
Alla foton är privata och tillhör mig om inget annat anges.
Mia - Din Disneyexpert
Aulani har ett fantastiskt poolområde med gratis solstolar och mängder med pooler. Det finns flera bubbelpooler, en stor pool för hela familjen, ett vattenland för barn, en egen pool bara för vuxna (även bubbelpool bara för vuxna med utsikt mot havet), en pool med en grotta och sk ”infinity edge” (poolen har en osynlig kant så att det ser ut som om den går direkt ut i havet), en ”lazy river” som går runt hela området där man kan flyta runt och bara vara och vattenrutschkanor som är riktigt bra! Dessutom ligger hotellet precis vid en lagun med en vacker sandstrand med gratis solstolar. Följer man strandpromenaden så kommer man även vidare till de andra lagunerna som utgör Ko’Olina. I lagunen kan man snorkla eller hyra stand-up paddle board (sk SUP) och paddla omkring på. Vill man inte snorkla i riktiga havet så kan man för 20 USD snorkla i en pool med ett konstgjort rev som finns inne på Aulanis poolområde.
Alla bilder är privata och tillhör Helena SW
Alla foton är privata och tillhör mig om inget annat anges.
Mia - Din Disneyexpert